Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
marzec 2016 - Tomasz Tomaszczyk https://tomaszczyktomasz.pl/2016/03/ Blog adwokacki o stosunku pracy i nie tylko Tue, 29 Mar 2016 10:40:39 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.7 106446562 Co wolno wojewodzie https://tomaszczyktomasz.pl/co-wolno-wojewodzie-2/ https://tomaszczyktomasz.pl/co-wolno-wojewodzie-2/#comments Tue, 29 Mar 2016 10:40:39 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=118 Po świętach od razu na salę rozpraw. Sprawa o odwołanie od wypowiedzenia. Bemowo, które nie wiedzieć dlaczego mieści sąd dla Żoliborza. Przyczyn rozwiązania pracodawca podał na trzy strony A4. Zasadniczo kończymy i sąd bierze się za przesłuchanie powoda. I tak na początek – jakie są Pana zdaniem rzeczywiste przyczyny rozwiązania stosunku pracy? Ma Pan na …

Co wolno wojewodzie Read More »

Artykuł Co wolno wojewodzie pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Po świętach od razu na salę rozpraw. Sprawa o odwołanie od wypowiedzenia. Bemowo, które nie wiedzieć dlaczego mieści sąd dla Żoliborza. Przyczyn rozwiązania pracodawca podał na trzy strony A4. Zasadniczo kończymy i sąd bierze się za przesłuchanie powoda.

I tak na początek – jakie są Pana zdaniem rzeczywiste przyczyny rozwiązania stosunku pracy? Ma Pan na to dowody? To dlaczego Pan tak mówi? Sąd w nic z tego nie wierzy. Później seria chwytania za słówka.

Na uwagę, że kognicja sądu ograniczona jest jedynie do rozpoznawania przyczyn podanych przez pracodawcę, i to pracodawca ma udowodnić, ze podał rzeczywistą i konkretną przyczynę rozwiązania stosunku pracy sąd stwierdził, że wie co robi. Kolejne uwagi na szczęście osiągnęły swój cel – Wysoki Sąd odpuścił już nękanie strony.

Sędzia nie najmłodszy, więc nie powinien już cierpieć na chorobę łańcuchową, która jak wynika z moich obserwacji, kończy się zazwyczaj w dwa lata od otrzymania nominacji. Jaki był cel takiego zachowania – nie wiem. Pewien niesmak jednak pozostał.

Artykuł Co wolno wojewodzie pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/co-wolno-wojewodzie-2/feed/ 2 118
Wesołego Alleluja https://tomaszczyktomasz.pl/wesolego-alleluja/ https://tomaszczyktomasz.pl/wesolego-alleluja/#respond Sat, 26 Mar 2016 15:36:23 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=112 Życzę Ci czytelniku zdrowych i spokojnych Świąt w miłej rodzinnej atmosferze. I nawet chwili nie marnuj na rozważania o prawie pracy i nie tylko. Wrócimy do tego bezpośrednio po Świętach;) 

Artykuł Wesołego Alleluja pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
12895428_10153530161585886_63788111_n Życzę Ci czytelniku zdrowych i spokojnych Świąt w miłej rodzinnej atmosferze. I nawet chwili nie marnuj na rozważania o prawie pracy i nie tylko. Wrócimy do tego bezpośrednio po Świętach;) 

Artykuł Wesołego Alleluja pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/wesolego-alleluja/feed/ 0 112
Jajeczko;-) https://tomaszczyktomasz.pl/jajeczko/ https://tomaszczyktomasz.pl/jajeczko/#comments Thu, 24 Mar 2016 18:50:58 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=110 Zasadniczo to już musztarda po obiedzie. Ale może ktoś zapamięta i na przyszłość się przyda. Wiadomo, w niejednej firmie organizowane są różne takie spotkania, z okazji zbliżających się Świąt. I pod to jajeczko, wiadomo… Otóż jak wskazał wielokrotnie Sąd Najwyższy, m.in. w wyroku z 11 kwietnia 2000 r. sygn. akt I PKN 586/99 „stawienie się …

Jajeczko;-) Read More »

Artykuł Jajeczko;-) pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Zasadniczo to już musztarda po obiedzie. Ale może ktoś zapamięta i na przyszłość się przyda. Wiadomo, w niejednej firmie organizowane są różne takie spotkania, z okazji zbliżających się Świąt. I pod to jajeczko, wiadomo…

Otóż jak wskazał wielokrotnie Sąd Najwyższy, m.in. w wyroku z 11 kwietnia 2000 r. sygn. akt I PKN 586/99 „stawienie się pracownika w miejscu wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości wyklucza zarówno możliwość świadczenia przez niego pracy, jak też pozostawania w gotowości do jej świadczenia„. Jest to też pewna droga do dyscyplinarki, nawet jeżeli korzystamy z ochrony związkowej i nawet jeżeli zanietrzeźwiliśmy się razem z pracodawcą.

Obiecuję, że przed wigiliami pracowniczymi zareaguję szybciej;-).

Artykuł Jajeczko;-) pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/jajeczko/feed/ 4 110
Jak To robią w grupie https://tomaszczyktomasz.pl/jak-to-robia-w-grupie/ https://tomaszczyktomasz.pl/jak-to-robia-w-grupie/#comments Tue, 22 Mar 2016 10:35:30 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=108 Wczoraj zakończyłem ciekawą sprawę. Mój klient pracował w pewnej instytucji finansowej. Miał stosunkowo niską podstawę wynagrodzenia i naprawdę przyjemną premię. Ale kiedy szedł na urlop pracodawca wynagrodzenie wypłacał wyłącznie od podstawy, a nie od średniej z uwzględnieniem premii. W pewnym momencie pracownicy zorientowali się, że coś jest nie tak. Ale każde upomnienie się o pełne …

Jak To robią w grupie Read More »

Artykuł Jak To robią w grupie pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Wczoraj zakończyłem ciekawą sprawę. Mój klient pracował w pewnej instytucji finansowej. Miał stosunkowo niską podstawę wynagrodzenia i naprawdę przyjemną premię. Ale kiedy szedł na urlop pracodawca wynagrodzenie wypłacał wyłącznie od podstawy, a nie od średniej z uwzględnieniem premii.

W pewnym momencie pracownicy zorientowali się, że coś jest nie tak. Ale każde upomnienie się o pełne wynagrodzenie za urlop ucinano sugestią, że i tak mają dobrze, a jak się nie podoba, to wiecie rozumiecie…

Więc pracownicy czekali na moment kiedy rozwiązywali stosunek pracy i wtedy występowali z roszczeniem. Krążył między nimi nawet wzór podania, o wyrównanie wynagrodzenia za czas urlopu, z uwzględnieniem premii. Po otrzymaniu pracodawca płacił, bo dział prawny chyba odrobił pracę domową.

W innej sytuacji byli pracownicy, którzy przechodzili do pracy do jednej ze spółek powiązanych. Nasz pracodawca był bowiem członkiem grupy finansowej, w skład której wchodziły nie tylko instytucje finansowe ale i banki. Po złożeniu podania odzywał się przełożony u nowego pracodawcy, z prostą sugestią, że przecież i tu i tam jest ten sam właściciel, i tu i tam ci sami członkowie zarządu, więc nie ma co się wygłupiać.

Po takiej rozmowie pracownicy odpuszczali, podania o wyrównanie pozostawały bez odpowiedzi a czas płynął. Instytucja ta oferowała dla pracowników korzystne kredyty i kiedy już się z takiej oferty skorzysta, ciężko jest narażać się na utratę względnie stałej pracy. Mój klient zdołał przepracować w powiązanym banku trzy lata. Akurat trafiła mu się lepsza oferta pracy. Wtedy też postanowił wrócić do tematu zaległego wynagrodzenia.

W PiP-ie powiedzieli mu, że należy zapomnieć, bo okres przedawnienia wynosi trzy lata i jest już po zawodach. Dla mnie sprawa wyglądała na taką, w której zastosowanie może znaleźć art. 5 kc. Było, nie było, to pracodawca w sposób bezprawny wywierał nacisk na pracowników w celu zniechęcenia ich do dochodzenia należnego im wynagrodzenia. Istnieje więc możliwość, że Sąd Pracy uzna, w tym konkretnym stanie faktycznym, iż skorzystanie z zarzutu przedawnienia jest nadużyciem prawa, ewentualnie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Szczęśliwie Sąd Pracy pozwolił na przeprowadzenie postępowania dowodowego, w kierunku obowiązującej w grupie praktyki zniechęcania pracowników do dochodzenia pełnego wynagrodzenia za czas korzystania z urlopu. Rozprawa została zamknięta, ogłoszenie wyroku na początku kwietnia. Wtedy też przekonam się, czylim naprawdę silny, czy tylko dumny, jak napisał poeta. To znaczy, czy miałem rację, że takie zachowanie w oczach Sądu faktycznie stanowi naruszenie zasad współżycia społecznego, a skorzystanie z zarzutu przedawnienia stanowi nadużycie prawa.

Artykuł Jak To robią w grupie pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/jak-to-robia-w-grupie/feed/ 2 108
Jak To robią w banku https://tomaszczyktomasz.pl/jak-to-robia-w-banku/ https://tomaszczyktomasz.pl/jak-to-robia-w-banku/#comments Fri, 18 Mar 2016 09:35:15 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=101 Do tej pory pisałem o zwykłym sposobie rozwiązywania stosunku pracy. Ale przecież to nie jedyna droga dla pracodawcy do eliminacji pracownika. Na przykład zauważyłem, że w bankach modna się zrobiła dyscyplinarka za całokształt. Pracujesz w banku jako doradca klienta, ewentualnie opiekun VIP. Sprzedaż spada, trzeba zrobić redukcję. Więc robiony jest audyt, który wykrywa, że nie …

Jak To robią w banku Read More »

Artykuł Jak To robią w banku pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Do tej pory pisałem o zwykłym sposobie rozwiązywania stosunku pracy. Ale przecież to nie jedyna droga dla pracodawcy do eliminacji pracownika.

Na przykład zauważyłem, że w bankach modna się zrobiła dyscyplinarka za całokształt. Pracujesz w banku jako doradca klienta, ewentualnie opiekun VIP. Sprzedaż spada, trzeba zrobić redukcję. Więc robiony jest audyt, który wykrywa, że nie wszystkie procedury są w pełni przestrzegane, papiery nie pojechały do archiwum, a część sprzedanych kredytów okazała się wpadką.

Chwila stresu z przełożonym, kiedy czekacie na wynik audytu. No ale przecież od zawsze wszystko było tak robione i nikt się nie czepiał, więc pewnie co najwyżej poleci premia. No a tu po kilku dniach wzywają na rozmowę i wręczają oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy w trybie art. 52 kp. Dyscyplinarka. Uzasadnienie jest całkiem długie. Nieprzestrzeganie procedury takiej i owakiej, brak sprawdzenia jakiś danych przy podejmowaniu decyzji. Nawet jest fragment o braku przekazywania dokumentów do archiwum.

No i co dalej? Tutaj akurat nie ma co się zastanawiać, tylko trzeba złożyć odwołanie do sądu. Masz na to 14 dni. Termin, podobnie jak w przypadku wypowiedzenia, ma charakter terminu prawa materialnego, co po ludzku znaczy, że niezachowanie go sprawia, iż przegrywasz sprawę niezależnie od tego, czy masz rację, czy też nie.

Co z tym wszystkim zrobi sąd pracy? Jak wypada na prawnika, odpowiem – to zależy.

Nie każde naruszenie procedury kwalifikuje się jako podstawa zastosowania dyscyplinarki – musi ono mieć charakter ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Chodzi po prostu o rażący błąd popełniony z niedbalstwa lub winy umyślnej. Duża ilość drobnych pomyłek nie będzie się kwalifikowała. Będzie za to mogła być podstawą zwykłego zwolnienia.

Dalej, dyscyplinarka może być zastosowana tylko w okresie jednego miesiąca, od momentu kiedy pracodawca dowiedział się o Twoim faux pas. Dlatego należy wykazać przed sądem pracy, że to co Ci zarzucają było już przedmiotem kontroli i wcześniej. Wiedzieli, nic nie zrobili, więc teraz nie mają prawa za to drugi raz mieć do Ciebie aż takiej pretensji. Dobrze jest pamiętać co i kiedy ostatnio oceniano.

No i podstawowa sprawa – aby był materiał na dyscyplinarkę, Twój czyn musi być popełniony umyślnie, lub być efektem rażącego niedbalstwa.

Pamiętam taką sprawę, gdzie zwolniono kasjerów w jednym z większych banków za wypłacanie pieniędzy na życzenie doradcy, bez obecności klienta przy okienku. Doradca okazał się być oszustem, więc bank popłynął na większą kwotę. A ponieważ doradca zdołał zbiec do ciepłych krain, to winnymi okazali się kasjerzy, ponieważ wypłacali oraz przyjmowali wpłaty bez obecności klienta przy okienku.

W trakcie postępowania wykazaliśmy, że taka była praktyka od lat. Sąd pierwszej instancji część powództw uwzględnił, część oddalił. Ostatecznie druga instancja uznała, że gdyby procedurę zachowano to do oszustw by nie doszło, więc akurat to zachowanie stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Natomiast we wszystkich sprawach, gdzie dyscyplinarkę wręczano „za całokształt” odwołanie zakończyło się pełnym sukcesem.

I tak się mniej więcej robi To w bankach.

Artykuł Jak To robią w banku pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/jak-to-robia-w-banku/feed/ 6 101
Za co można polecieć? https://tomaszczyktomasz.pl/za-co-mozna-poleciec/ https://tomaszczyktomasz.pl/za-co-mozna-poleciec/#comments Mon, 14 Mar 2016 11:28:53 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=99 Ponownie odczułem nieodpartą potrzebę podzielenia się z Wami rozważaniami, za co można zwolnić. W Polsce dzięki orzecznictwu Sadu Najwyższego stało się stosunkowo proste. W tym zakresie można powiedzieć, że nasze prawo jest najbardziej liberalne w Europie. Przypominam – w przypadku umów na czas nieokreślony wystarczy podać jedną rzeczywistą i konkretną przyczynę wypowiedzenia. Z wielu przyczyn, …

Za co można polecieć? Read More »

Artykuł Za co można polecieć? pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Ponownie odczułem nieodpartą potrzebę podzielenia się z Wami rozważaniami, za co można zwolnić. W Polsce dzięki orzecznictwu Sadu Najwyższego stało się stosunkowo proste. W tym zakresie można powiedzieć, że nasze prawo jest najbardziej liberalne w Europie. Przypominam – w przypadku umów na czas nieokreślony wystarczy podać jedną rzeczywistą i konkretną przyczynę wypowiedzenia. Z wielu przyczyn, podanych przez pracodawcę, wystarczy, że prawdziwa okaże się jedna.

I tutaj zaczyna się zabawa. Bo co jest rzeczywistą i konkretną przyczyną? Niby nie mamy tutaj ograniczenia czasowego – jak w przypadku dyscyplinarki – kiedy o przyczynie dowiedział się pracodawca, ale jeżeli o czymś wiedział, od powiedzmy roku – nie można powiedzieć, aby tym kierował się teraz rozwiązując z nami umowę o pracę.

Dalej jeżeli chcą kogoś zwolnić za coś co robią wszyscy, np. słabe wyniki sprzedaży, jeżeli nie zwalniają wszystkich, to również nie będzie mogło być uznane za rzeczywistą i konkretną przyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Nie można zapomnieć również, że przyczyna nie może być dyskryminująca. Dlatego np. zwalnianie matki, której dziecko często choruje, za to, że częstą nieobecnością w pracy dezorganizuje ją, jest posunięciem cokolwiek ryzykownym.

Co jakiś czas będę wrzucał więcej swoich impresji w tym temacie, co może dla Was być pomocne przy podejmowaniu decyzji, czy po burzliwym rozstaniu z pracodawcą iść do sądu, czy też lepiej sobie darować.

Artykuł Za co można polecieć? pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/za-co-mozna-poleciec/feed/ 1 99
Szlachetne zdrowie https://tomaszczyktomasz.pl/szlachetne-zdrowie/ https://tomaszczyktomasz.pl/szlachetne-zdrowie/#comments Thu, 10 Mar 2016 21:36:37 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=95 Jak to ładnie ujął poeta, „szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz”. No a jak się zepsujesz mamy wątpliwą przyjemność zacząć korzystać z zasiłku chorobowego, co do zasady przez 182 dni. No chyba, że jesteś w ciąży albo masz gruźlicę – to przez okres 270 dni. Przy niektórych poważniejszych schorzeniach zdarza …

Szlachetne zdrowie Read More »

Artykuł Szlachetne zdrowie pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Jak to ładnie ujął poeta, „szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz”. No a jak się zepsujesz mamy wątpliwą przyjemność zacząć korzystać z zasiłku chorobowego, co do zasady przez 182 dni. No chyba, że jesteś w ciąży albo masz gruźlicę – to przez okres 270 dni.

Przy niektórych poważniejszych schorzeniach zdarza się nam okresowo zdrowieć i wracać do pracy. Wtedy, o ile powroty nie są dłuższe niż 60 dni, kolejne zwolnienia sumują się, zmniejszając przysługujący nam limit. Dodatkowo powtarzające się nieobecności na zwolnieniu w pewnych warunkach mogą zostać uznane za uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Zdarza się też tak, że na coś chorujemy, wyzdrowiejemy, wracamy do pracy, nawet na jeden dzień, i znowu coś nas połamie. Podkreślić trzeba, że to coś jest nowe. Wtedy okres zasiłkowy zaczyna nam biec od nowa. Na dobrą sprawę chorując naprzemiennie można spędzić na zwolnieniu chorobowym nawet lata. Ale wtedy ZUS przypomina sobie termin choroba współistniejąca. Oznacza to, że stwierdzi, że na obie choroby chorowaliśmy równolegle i de facto nigdy nie zdrowieliśmy, więc licznik nie powinien się wyzerować.

Jeżeli w trakcie choroby rozwiążemy umowę o pracę zasiłek chorobowy zacznie być liczony maksymalnie od średniej krajowej. Czyli jak zarabiamy mniej nie ma dla nas różnicy, czy pracujemy, czy już nie.

To tyle, jeżeli chodzi o zarys tematu. Dziś musiałem w sądzie boksować się z ZUS-em odnośnie choroby współistniejącej, stąd inspiracja do wpisu. Jutro rano kolejna bitwa;).

Artykuł Szlachetne zdrowie pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/szlachetne-zdrowie/feed/ 2 95
Panie Mecenasie, jakie mamy szanse? https://tomaszczyktomasz.pl/panie-mecenasie-jakie-mamy-szanse/ https://tomaszczyktomasz.pl/panie-mecenasie-jakie-mamy-szanse/#respond Wed, 09 Mar 2016 21:16:57 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=82 Przychodzi klient na poradę prawną. Przedstawia swój problem. Na końcu pada sakramentalne pytanie – Panie Mecenasie, jakie mamy szanse? Niby można to ocenić. Ale później trafiamy do sądu. I tu pojawia się czynnik ludzki. Nazywa się on Wysoki Sąd. Na przykład w sprawach o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, od lat …

Panie Mecenasie, jakie mamy szanse? Read More »

Artykuł Panie Mecenasie, jakie mamy szanse? pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Przychodzi klient na poradę prawną. Przedstawia swój problem. Na końcu pada sakramentalne pytanie – Panie Mecenasie, jakie mamy szanse?

Niby można to ocenić. Ale później trafiamy do sądu. I tu pojawia się czynnik ludzki. Nazywa się on Wysoki Sąd.

Na przykład w sprawach o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, od lat obowiązuje podstawowa zasada – podana przyczyna musi być rzeczywista i konkretna. Raz jeden trafiłem na stanowisko sądów obu instancji, że może i likwidacja stanowiska pracy faktycznie nie miała miejsca ale skoro to jest najkorzystniejszy dla pracownika sposób rozwiązania stosunku pracy, to wszystko jest ok.

W przypadku zakwestionowania przez ZUS realności prowadzenia działalności gospodarczej, sąd nie ma prawa badać podstawy wymiaru ubezpieczenia (czyli dochodowości działalności) o ile mieści się w ustawowo zakreślonym zakresie. Jeden Pan sędzia z uporem wartym lepszej sprawy prowadził postępowanie w kierunku stwierdzenia, czy działalność gospodarcza przynosiła dostateczny dochód, pozwalający opłacić składki na ZUS. W sumie linia orzecznicza warta poparcia – mamy stratę, więc zasadniczo ZUS mamy z głowy. Ale… Itd. itp.

Jeszcze częściej tym czynnikiem ludzkim okazują się same strony postępowania. Aż chciałoby się powtórzyć za doktorem Housem – wszyscy kłamią;-).

Więc z tymi szansami tak jest, że jakieś są, ale jakie, to dopiero w ogniu walki można zweryfikować;).

Artykuł Panie Mecenasie, jakie mamy szanse? pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/panie-mecenasie-jakie-mamy-szanse/feed/ 0 82
Zredukować Kowalskiego https://tomaszczyktomasz.pl/zredukowac-kowalskiego/ https://tomaszczyktomasz.pl/zredukowac-kowalskiego/#comments Thu, 03 Mar 2016 10:28:02 +0000 http://tomaszczyktomasz.pl/?p=77 Pisałem już, że pewność i bezpieczeństwo umowy o pracę jest dość iluzoryczna. Teraz chciałbym zwrócić uwagę na pewien haczyk. Otóż wskazana przyczyna rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony musi być rzeczywista i konkretna. Sformułowanie zaś takiej przyczyny stwarza czasem szefostwu pewne trudności. No bo niby do Kowalskiego utracili zaufanie. ale nie potrafią albo nie …

Zredukować Kowalskiego Read More »

Artykuł Zredukować Kowalskiego pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Pisałem już, że pewność i bezpieczeństwo umowy o pracę jest dość iluzoryczna. Teraz chciałbym zwrócić uwagę na pewien haczyk. Otóż wskazana przyczyna rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony musi być rzeczywista i konkretna. Sformułowanie zaś takiej przyczyny stwarza czasem szefostwu pewne trudności.

No bo niby do Kowalskiego utracili zaufanie. ale nie potrafią albo nie chcą powiedzieć dlaczego. Sama zaś utrata zaufania w takiej sytuacji przez Sąd Pracy będzie raczej potraktowana ze sceptycyzmem i zrodzi uzasadnione pytanie dlaczego nie napisano co do tego doprowadziło?

No to szefostwo wpada na kolejny genialny pomysł – zredukujmy go. Niby sprawa prosta. Większość pracodawców usłyszała już, że sąd pracy nie ma prawa badać sensowności zmian organizacyjnych oraz celowości redukcji etatów. Tyle, że sąd pracy ma prawo badać czy redukcja faktycznie nastąpiła. Więc lekka zmiana nazwy stanowiska tak na prawdę nie będzie uznana za likwidację.

Dalej jest problem, jeżeli mamy kilku pracowników na równorzędnych stanowiskach pracy. Powiedzmy czterech specjalistów ds. jakości. Trzeba wskazać, dlaczego właśnie nasz Kowalski ma polecieć, inaczej znowu problem z konkretyzacją przyczyny rozwiązania stosunku pracy.

Jak widać wszystko trzeba robić z głową. A już zwłaszcza szykować komuś wypowiedzenie.

Artykuł Zredukować Kowalskiego pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/zredukowac-kowalskiego/feed/ 2 77