Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - Tomasz Tomaszczyk

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Wpis

Publikacja

O rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron kodeks pracy wypowiada się niezwykle lakonicznie. Przepis art. 30 par. 1 pkt 1 kp mówi tylko tyle, że jest to jeden ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Oznacza to tyle, że zastosowanie tutaj znajdują wszystkie regulacje wynikające z kodeksu cywilnego dotyczące składania oświadczeń woli. Bo właśnie tym jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – złożeniem zgodnych oświadczeń przez pracownika i pracodawcę o zakończeniu współpracy.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może mieć dowolną formę. Możemy dokonać tego pisemnie, ustnie, a nawet mailowo. Możemy np. przedstawić szefowi podanie z terminem zakończenia współpracy i sama jego adnotacja – „zgoda” wraz z podpisem załatwia nam sprawę. Jeżeli natomiast znajdzie się tam jakieś dodatkowe zastrzeżenie, np. „zgoda, ale na koniec kolejnego miesiąc” – to traktujemy to jako złożenie kontroferty, która z kolei wymaga naszej akceptacji.

Z porozumieniem stron pracodawcy często występują w sytuacji, kiedy uważają, że mają podstawy do wręczenia nam dyscyplinarki. I tutaj trzeba postępować bardzo ostrożnie. Co do zasady bowiem porozumienie stron zamyka nam możliwość odwołania się do sądu pracy. Możemy co najwyżej uchylać od naszego oświadczenia, twierdząc, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd albo działaliśmy pod wpływem groźby bezprawnej, ale jest to niezwykle problematyczne. Więc jeżeli jesteśmy niewinni i zależy nam na udowodnieniu naszej racji, nie wolno nam podpisać porozumienia stron, tylko trzeba przyjąć dyscyplinarkę i złożyć odwołanie od niej – mając z tyłu głowy świadomość, że sprawa w sądzie pracy trochę potrwa. W każdym razie zwykłe stwierdzenie, że wzięliśmy porozumienie, bo grozili man dyscyplinarką nie zostanie uznane przez sąd pracy za okoliczność pozwalającą się uchylić od podpisanego porozumienia stron o rozwiązaniu umowy o pracę.

Dlatego jak nie jesteśmy pewni, czy podpisanie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę leży w naszym interesie, to po prostu tego nie robimy. Bo później widoki na odkręcenie tego są zdecydowanie mizerne.

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x