Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Szlachetne zdrowie - Tomasz Tomaszczyk
Wpis

Publikacja

Jak to ładnie ujął poeta, „szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz”. No a jak się zepsujesz mamy wątpliwą przyjemność zacząć korzystać z zasiłku chorobowego, co do zasady przez 182 dni. No chyba, że jesteś w ciąży albo masz gruźlicę – to przez okres 270 dni.

Przy niektórych poważniejszych schorzeniach zdarza się nam okresowo zdrowieć i wracać do pracy. Wtedy, o ile powroty nie są dłuższe niż 60 dni, kolejne zwolnienia sumują się, zmniejszając przysługujący nam limit. Dodatkowo powtarzające się nieobecności na zwolnieniu w pewnych warunkach mogą zostać uznane za uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Zdarza się też tak, że na coś chorujemy, wyzdrowiejemy, wracamy do pracy, nawet na jeden dzień, i znowu coś nas połamie. Podkreślić trzeba, że to coś jest nowe. Wtedy okres zasiłkowy zaczyna nam biec od nowa. Na dobrą sprawę chorując naprzemiennie można spędzić na zwolnieniu chorobowym nawet lata. Ale wtedy ZUS przypomina sobie termin choroba współistniejąca. Oznacza to, że stwierdzi, że na obie choroby chorowaliśmy równolegle i de facto nigdy nie zdrowieliśmy, więc licznik nie powinien się wyzerować.

Jeżeli w trakcie choroby rozwiążemy umowę o pracę zasiłek chorobowy zacznie być liczony maksymalnie od średniej krajowej. Czyli jak zarabiamy mniej nie ma dla nas różnicy, czy pracujemy, czy już nie.

To tyle, jeżeli chodzi o zarys tematu. Dziś musiałem w sądzie boksować się z ZUS-em odnośnie choroby współistniejącej, stąd inspiracja do wpisu. Jutro rano kolejna bitwa;).

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
Katarzyna
7 lat temu

A co zrobić z takim przypadkiem: po 4 miesiącach zwolnienia lekarskiego w dniu 6.06.2016 wracam do pracy. Do tej pory byłam zatrudniona na stanowisku sekretarki medycznej, dziś w Dziale Kadr poinformowano mnie, że nie wrócę na swoje stanowisko pracy (ponieważ jest już zatrudniona na nim inna osoba), lecz zostanę przeniesiona do działu statystyki medycznej (zatrudniającego statystyków medycznych). Czy mogę nie wyrazić zgody na przeniesienie mnie na inne stanowisko – inne niż pierwotnie byłam zatrudniona zgodnie z wpisem w umowie o pracę (umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony w 1999 roku). Jakie mogę podać pracodawcy przyczyny mojej odmowy powołując… Czytaj więcej »

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x