Wpis

Publikacja

Wprost uwielbiam, jak klient z wejścia mówi mi, jak mam poprowadzić sprawę. No bo przecież znajoma miała podobną i wygrała, więc i tym razem zrobi identycznie. Jak często piszę w odpowiedzi na pozew – tymczasem rzeczywistość kształtuje się zgoła odmiennie.

Dwa bliźniacze stany faktyczne, na jakie ostatnio trafiłem:

W pewnej dużej firmie ubezpieczeniowej konsultanci byli zatrudnieni na umowę zlecenia i na umowę o pracę. Jedyna różnica w sposobie wykonywania pracy to taka, że ci zatrudnieni na umowę o pracę mieli bardziej stałe godziny, a ci na zlecenie mieli pewną swobodę w ustalaniu grafiku. Choć jak brakowało ludzi, to nie było, że ja wolę nie, tylko jawohl. No i tym zatrudnionym na zlecenie nie płacono za urlopy, a wyłącznie za czas przepracowany.

Przypadek drugi – w pewnej restauracji zatrudniano na umowę zlecenia kelnerki. Kiedyś tam jedna przez trzy miesiące była zatrudniona na umowę o pracę. Panie same sobie ustalały grafiki pracy. Płacono im jedynie za czas przepracowany.

W obu firmach osoba zatrudniona na umowę zlecenia uznała, że właściwie to robi wszystko tak, jakby była zatrudniona na umowę o pracę.

A sądy w pierwszym wypadku uznały, że nie mamy do czynienia z umową o pracę a w drugim, że wręcz przeciwnie.

Uzasadnienie pierwszego stanowiska – jak podpisałeś umowę zlecenia, to liczy się przede wszystkim wola stron. W drugim wypadku – sąd doszedł do wniosku, że zły pracodawca wykorzystał przewagę ekonomiczną nad pracownikiem i dlatego pracownik zmuszony był podpisać umowę zlecenia.

Na pytanie do składu orzekającego jak możliwe są tak różne rozstrzygnięcia, padło stwierdzenie, że każda sprawa jest inna, sądy są swobodne w rozstrzyganiu, a w Polsce nie stosuje się precedensów.

Więc z tym entuzjazmem, że gdzieś, kiedyś, tak rozstrzygnięto, jak nam zależy, trzeba być ostrożnym. Nic nigdy nie jest oczywiste. Zwłaszcza w naszych sądach…

 

Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
PrzemekEndrjuTomasz TomaszczykWaldekMikołaj Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mikołaj
Gość

Dzień dobry,
a jak sąd orzekł, przewagę ekonomiczną pracodawcy? Z czego wynika taka przewaga?
pozdrawiam 🙂

Waldek
Gość
Waldek

Literówka w wyrazie rożne w końcowej części wypracowania 😉

Endrju
Gość
Endrju

Tak jakby powolutku zbliżamy się do angielskiego systemu, że właściwie o wszystkim decydują osobiste poglądy sędziego.? Proponuję zacząć od obowiązkowych peruk!

Przemek
Gość

Rozumiem, że w tych obu przypadkach Sąd dokonywał porównania treści i zakresu obowiązków umowy o pracę i zlecenia. One były takie same? Także tylko sposób wykonywania umowy był inny?