Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Co ma robić dyskryminowana płacowo kobieta? - Tomasz Tomaszczyk

Co ma robić dyskryminowana płacowo kobieta?

Wpis

Publikacja

Wczoraj obchodziliśmy święto wszystkich Pań. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego:).

Przy okazji powróciła dyskusja o problemie tak zwanego wage gap – płacowej dyskryminacji kobiet, czyli płacenia za tą samą pracę mniej niż mężczyźnie na tym samym stanowisku.

Co może zrobić kobieta dotknięta tym problemem? Iść z tym oczywiście do sądu. Co prawda do umów o pracę ma zastosowanie zasada swobody kontraktowej, jednakże z ograniczeniami wynikającymi z kodeksu pracy. A jednym z tych ograniczeń jest właśnie zakaz dyskryminacji.

Jak to działa? Bardzo prosto. Jeżeli koleżanka dowiaduje się, że zarabia mniej od kolegi, wykonując tą samą pracę i mając te same kwalifikacje, to ma prawo domagać się odpowiedniego wyrównania oraz zadośćuczynienia. Koleżanka przed sądem nawet nie musi wskazywać, ze względu na co jest dyskryminowana, a tylko, że dyskryminacja ma miejsce. To pracodawca musi udowodnić, że postępuje sprawiedliwie. Dobry prawnik w razie czego pomoże wykazać, że powody zróżnicowania wynagrodzenia, na jakie powoła broniący się pracodawca, są pozorne;).

Więc drogie Panie – jeżeli dotyka was niesprawiedliwość – uszy do góry – prawo jest po waszej stronie:-).

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x