Czy od decyzji ZUS warto się odwołać?

Wpis

Publikacja

Co jakiś czas, kiedy pojawia się klient ze sprawą z zakresu ubezpieczeń społecznych pada pytanie – czy warto w ogóle z ZUS-em walczyć? Dla mnie odpowiedź jest oczywista – tak.

Po pierwsze w razie wątpliwości składajmy wniosek – ZUS musi wydać decyzję, a w niej opisać wszystko co jego zdaniem uniemożliwia nam uzyskanie świadczenia.

Po drugie koszty postępowania są niewielkie – tylko 30 zł za złożenie środka odwoławczego, a w przypadku przegranej, jeżeli ZUS reprezentuje radca prawny – 180 zł tytułem jego wynagrodzenia. Niestety taką samą kwotę mamy do odzyskania, jeżeli w toku sprawy reprezentował nas adwokat lub radca prawny.

Po trzecie w końcu – mimo, że w sprawach ZUS-owskich nie mają zastosowania zasady współżycia społecznego, to sąd potrafi wydać orzeczenie bardziej ludzkie niż wynikałoby to z przepisów.

Więc jak powtarzam – ze mną, czy beze mnie – odwoływać się warto.

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olga
olga
3 lat temu

Witam. Otóż sprawa tyczy się ów ZUS( ale i szpitala i lekarzy) w 2016 roku w styczniu uległam wypadkowi “sportowemu”rekreacyjny następnego dnia po zdarzeniu udałam się na sor tam stwierdzono na “odwal się” stłuczenie kolana i kazano przyjść za tydzień z uwagi że byłam na urlopie wychowawczym i moje dziecko chorowało udałam się za porozumieniem z przychodnią szpitala w którym byłam na SOR że mogę skorzystać z opieki med bliżej niż jest oddalony szpital. co bodaj próbowano mi wcisnąć że to był błąd dalej jakieś 4-5 miesięcy po zdarzeniu jednak udałam sie do poradni przyszpitalnej i tm stwierdzono że mam… Czytaj więcej »

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x