Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Dlaczego zarabiam najmniej? - Tomasz Tomaszczyk
Wpis

Publikacja

Jedną z miar „murzyńskości” stosunków panujących w Polsce jest  utrzymywanie wysokości zarobków poszczególnych pracowników w pełnej tajemnicy. Tajemnica przedsiębiorstwa i koniec. Niektórzy pracodawcy próbują nawet karać swoich podwładnych, za penetrowanie prawdy w tym zakresie (sic!). Pracownicy mają zaś żywotny interes, aby się orientować co i za ile. I nie mówię tylko o unikaniu psucia rynku, kiedy to na skutek niewiedzy wyskakujemy z za niskimi stawkami własnego wynagrodzenia w czasie rozmowy o pracę.

Z jednej bowiem strony mamy swobodę umów, więc pracodawca i pracownik zasadniczo mają prawo dowolnie kształtować treść stosunku pracy, także w zakresie wynagrodzenia. Z drugiej zaś obowiązują przepisy antydyskryminacyjne i nasze wynagrodzenie nie powinno odbiegać od wynagrodzenia innych pracowników będących w takiej sytuacji jak nasza.

Po pierwsze więc – pytanie się o to, ile zarabia kolega, na takim stanowisku jak nasze, nie jest niczym niestosownym. Jak Pani księgowa czy kadrowa powie nam coś w tym zakresie, to pracodawca nie ma prawa wyciągać wobec niej żadnych negatywnych konsekwencji. Tym bardziej wobec nas.

Po drugie – jak się okaże, że zarabiamy mniej, pracodawca musi nam uzasadnić, dlaczego tak się dzieje (ach ten ciężar dowodu;-). I nie może to być wytłumaczenie na zasadzie – bo coś Cię Kowalski nie lubię. Powinno być natomiast – większy staż pracy, dodatkowe kursy, czy większy zakres obowiązków.

A jak nie urzekła nas jego historia? Pozostaje sąd pracy. Zadziwiające jak tam pracodawca potrafi być kreatywny i co może mieć znaczenie;-).

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kadrowa
Kadrowa
7 lat temu

Nikt nie ma prawa zabronić mi mówić ile zarabiam – zgodnie z naszym prawem, tak samo może to zrobić każdy pracownik na temat swojego wynagrodzenia.
W stosunku do wysokości wynagrodzeń całej załogi, nie mam prawa udzielić informacji o zarobkach innych osób.

Pracownik
Pracownik
7 lat temu

„Jak Pani księgowa czy kadrowa powie nam coś w tym zakresie, to pracodawca nie ma prawa wyciągać wobec niej żadnych negatywnych konsekwencji.”

Nie zgodzę się. U większości pracodawców nie wykształciła się praktyka „publicznych” list płac. Pracownicy dostają odcinki płacowe wyłącznie do swojej wiadomości. W takiej sytuacji jak księgowa wyjawi wysokość wynagrodzenia konkretnego pracownika to może to stanowić naruszenie jego dóbr osobistych.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x