Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Tomasz Tomaszczyk https://tomaszczyktomasz.pl/ Blog adwokacki o stosunku pracy i nie tylko Sun, 04 Jul 2021 22:11:03 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.7 106446562 Dyscyplinarka za grzeszki z poprzedniej umowy https://tomaszczyktomasz.pl/dyscyplinarka-za-grzeszki-z-poprzedniej-umowy/ https://tomaszczyktomasz.pl/dyscyplinarka-za-grzeszki-z-poprzedniej-umowy/#respond Sun, 04 Jul 2021 22:11:03 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1118 Dyscyplinarkę możemy dostać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, dokonane z winy umyślnej lub z rażącego niedbalstwa. Jeśli pracodawca chce się z nami rozstać w ten sposób, to oświadczenie o zastosowaniu art. 52 kp musi nam złożyć w terminie miesiąca, od kiedy dowiedział się o popełnionym przez nas czynie. Co bardzo ważne, przepis nie zawiera …

Dyscyplinarka za grzeszki z poprzedniej umowy Read More »

Artykuł Dyscyplinarka za grzeszki z poprzedniej umowy pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Dyscyplinarkę możemy dostać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, dokonane z winy umyślnej lub z rażącego niedbalstwa. Jeśli pracodawca chce się z nami rozstać w ten sposób, to oświadczenie o zastosowaniu art. 52 kp musi nam złożyć w terminie miesiąca, od kiedy dowiedział się o popełnionym przez nas czynie. Co bardzo ważne, przepis nie zawiera ograniczenia czasowego odnośnie popełnienia przez nas czynu. Ograniczeniem też nie jest to, że czynu dopuściliśmy się w czasie trwania wcześniejszej umowy o pracę.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 listopada 2019 r. sygn. akt I PK 164/18 (OSNP 2020/11/118) wskazał, że podstawą faktyczną dyscyplinarki, może być także takie działanie lub zaniechanie pracownika, które miało miejsce w trakcie trwania wcześniejszej umowy o pracę, łączącej te same strony i o którym pracodawca dowiedział się dopiero w czasie realizowania kolejnej umowy, podpisanej bezpośrednio po ustaniu poprzedniej. Dotyczyć to będzie w szczególności sytuacji, gdy ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, jakiego pracownik dopuścił się w trakcie trwania poprzedniej umowy, uniemożliwia jego dalsze zatrudnianie na nowym stanowisku pracy. Niemożliwość zaś dalszego zatrudniania może wprost wynikać z ciężaru gatunkowego naszego przewinienia, więc tutaj płynnie wracamy do rozważań, czy nasze zachowanie miało cechy ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Pamiętajmy więc, że podpisanie kolejnej umowy z tym samym pracodawcą nie otwiera nam nowego rozdziału, a właściwie stanowi kontynuację dotychczasowej opowieści. No i, że ciężar dowodu okoliczności, kiedy czego się dopuściliśmy, obciąża pracodawcę. W razie czego – #damyradę;-).

Artykuł Dyscyplinarka za grzeszki z poprzedniej umowy pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/dyscyplinarka-za-grzeszki-z-poprzedniej-umowy/feed/ 0 1118
Jakie ma być to wypowiedzenie https://tomaszczyktomasz.pl/jakie-ma-byc-to-wypowiedzenie/ https://tomaszczyktomasz.pl/jakie-ma-byc-to-wypowiedzenie/#respond Tue, 29 Jun 2021 08:06:04 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1116 Jeśli w Twoje ręce trafi wypowiedzenie umowy o pracę, i po głowie zacznie chodzić Ci pytanie, czy warto z tym iść do sądu, to musisz zastanowić się czy podana przyczyna wypowiedzenia jest konkretna i rzeczywista. Co jest tą rzeczywistą i konkretną przyczyną rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony zdążyło już być wielokrotnie badane przez …

Jakie ma być to wypowiedzenie Read More »

Artykuł Jakie ma być to wypowiedzenie pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Jeśli w Twoje ręce trafi wypowiedzenie umowy o pracę, i po głowie zacznie chodzić Ci pytanie, czy warto z tym iść do sądu, to musisz zastanowić się czy podana przyczyna wypowiedzenia jest konkretna i rzeczywista.

Co jest tą rzeczywistą i konkretną przyczyną rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony zdążyło już być wielokrotnie badane przez sądy, i najogólniej można powiedzieć, że „(…)wystarczy, że przyczyna została prawidłowo skonkretyzowana i jest prawdziwa, tj. rzeczywiście istniejąca. Dopiero po stwierdzeniu, że tak jest sąd przystępuje do oceny zasadności wypowiedzenia. (…) Przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości, skoro wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Jednocześnie jednak, uznanie wypowiedzenia umowy za zwykły sposób rozwiązania stosunku pracy nie oznacza przyzwolenia na arbitralne, dowolne, nieuzasadnione lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego wypowiedzenie umowy o pracę.” (wyrok SN z 17 maja 2016 r. sygn. I PK 155/15, OSNP 2017/12/160).

Podsumowując najważniejsze jest to, czy z samej treści wypowiedzenia możesz wywnioskować dlaczego właśnie to Ciebie wytypowano do zwolnienia. Niewystarczająca wydajność pracy? A w porównaniu do kogo i jakiej normy? Utrata zaufania – z jakiego powodu? Likwidacja stanowiska pracy – no ale dlaczego z zespołu to właśnie Ty masz otworzyć się na rozwój poza naszą organizacją?

Jeśli czytając dokument jaki wręczył Ci pracodawca nie jesteś w stanie wywnioskować o co mu właściwie chodzi, to właśnie wtedy Twoje szanse w sądzie pracy drastycznie rosną. Tak czy siak, na końcu #damyradę;-)

Artykuł Jakie ma być to wypowiedzenie pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/jakie-ma-byc-to-wypowiedzenie/feed/ 0 1116
Co może Sąd w sprawie rodzinnej? https://tomaszczyktomasz.pl/co-moze-sad-w-sprawie-rodzinnej/ https://tomaszczyktomasz.pl/co-moze-sad-w-sprawie-rodzinnej/#respond Thu, 20 May 2021 14:10:28 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1107 Zasadniczo Sąd może wszystko, o ile przepisy na to pozwalają. W takiej zwykłej sprawie procesowej cywilnej, sąd związany jest jednak takim drobiazgiem jak żądanie strony i ponad to żądanie orzec nie może, nawet jakby nasz Sąd uważał, że się więcej należy. Inaczej wygląda sytuacja w sprawach nieprocesowych, a zwłaszcza w sprawach z zakresu pieczy i …

Co może Sąd w sprawie rodzinnej? Read More »

Artykuł Co może Sąd w sprawie rodzinnej? pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Zasadniczo Sąd może wszystko, o ile przepisy na to pozwalają. W takiej zwykłej sprawie procesowej cywilnej, sąd związany jest jednak takim drobiazgiem jak żądanie strony i ponad to żądanie orzec nie może, nawet jakby nasz Sąd uważał, że się więcej należy. Inaczej wygląda sytuacja w sprawach nieprocesowych, a zwłaszcza w sprawach z zakresu pieczy i kontaktów z dzieckiem.

Sąd rodzinny jest bowiem sądem opiekuńczym i ma możliwość wszczynania spraw z urzędu. To oznacza, że możemy złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów, ustalenie miejsca zamieszkania dziecka, a w pewnym momencie sprawa może się toczyć dodatkowo z urzędu o na przykład ograniczenie, lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Wystarczy, że w toku postępowania sąd dojdzie do wniosku, że zagrożona jest najważniejsza zasada prawa rodzinnego – dobro dziecka.

Co może być zinterpretowane jako zagrożenie dobra dziecka? A choćby silny konflikt między rodzicami, którzy w ramach walki między sobą dosłownie i w przenośni wyrywają sobie malucha. W takiej sytuacji nagle rodzice mogą się znaleźć pod nadzorem kuratora, zostać zobowiązani do uczestniczenia w warsztatach doskonalenia umiejętności wychowawczych lub komunikacji z drugim rodzicem. W skrajnych wypadkach możliwe jest odebranie im dziecka i umieszczenie go w pieczy zastępczej.

Warto więc o tym pamiętać, zanim pozwolimy emocjom przejąc kontrolę. Może lepiej czasem posłuchać pełnomocnika? Tak czy siak na końcu #damyradę.

Artykuł Co może Sąd w sprawie rodzinnej? pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/co-moze-sad-w-sprawie-rodzinnej/feed/ 0 1107
Święta czas rodzinny https://tomaszczyktomasz.pl/swieta-czas-rodzinny/ https://tomaszczyktomasz.pl/swieta-czas-rodzinny/#respond Mon, 14 Dec 2020 10:03:51 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1077 Święta to szczególny okres. Zwłaszcza w zakresie prawa rodzinnego, ponieważ wtedy rośnie znacząco ilość sporów w zakresie kontaktów z dziećmi rodziców , którzy nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego. Wypada mi tylko przypomnieć, że stan epidemii nie zawiesił realizacji postanowień sądów o kontaktach. Odmawianie rodzicowi spędzenia świąt z dzieckiem dlatego, że obawiamy się pandemii jest zwyczajnie …

Święta czas rodzinny Read More »

Artykuł Święta czas rodzinny pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Święta to szczególny okres. Zwłaszcza w zakresie prawa rodzinnego, ponieważ wtedy rośnie znacząco ilość sporów w zakresie kontaktów z dziećmi rodziców , którzy nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego.

Wypada mi tylko przypomnieć, że stan epidemii nie zawiesił realizacji postanowień sądów o kontaktach. Odmawianie rodzicowi spędzenia świąt z dzieckiem dlatego, że obawiamy się pandemii jest zwyczajnie słabe.

Jeśli nie mamy sądownie uregulowanych kontaktów i żaden rodzic nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej – to odnośnie spędzenia świąt konieczne jest osiągnięcie porozumienia. Sądy ewentualnych wniosków o zabezpieczenie nie zdążą rozpoznać, jak również my nie zdążymy ich wyegzekwować.

Więc może mimo wszystko warto się pogodzić ? 😉

Artykuł Święta czas rodzinny pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/swieta-czas-rodzinny/feed/ 0 1077
Praca w spółce z o.o. https://tomaszczyktomasz.pl/praca-w-spolce-z-o-o/ https://tomaszczyktomasz.pl/praca-w-spolce-z-o-o/#respond Thu, 15 Oct 2020 08:41:12 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1063 Wiadomo, że jak płacimy składki to nie ma problemu z ZUS-em. Problemy zaczynają się w momencie kiedy to my chcemy świadczenie. Jeśli zaś jesteśmy przyszłą mamą to problemy mnożą się jak króliki, bo wiadomo, po stronie organu rentowego pojawia się wątpliwość, czy w odpowiednio dużym stopniu dołożyliśmy się do funduszu ubezpieczeń społecznych w jakim mamy …

Praca w spółce z o.o. Read More »

Artykuł Praca w spółce z o.o. pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Wiadomo, że jak płacimy składki to nie ma problemu z ZUS-em. Problemy zaczynają się w momencie kiedy to my chcemy świadczenie. Jeśli zaś jesteśmy przyszłą mamą to problemy mnożą się jak króliki, bo wiadomo, po stronie organu rentowego pojawia się wątpliwość, czy w odpowiednio dużym stopniu dołożyliśmy się do funduszu ubezpieczeń społecznych w jakim mamy możliwość z niego skorzystać. Że nie ma takiej przesłanki ustawowej odmowy świadczenia? Oj tam oj tam.

Główną bronią ZUS-u w tej sytuacji jest podważenie realności zatrudnienia. Pojawiają się więc standardowe decyzje o tym, że umowa jest pozorna. Bardziej wredną sytuacją jest stwierdzenie, że umowa jest nieważna ponieważ nie można było w tym konkretnym stanie faktycznym spełnić warunków ją konstytuujących. O co chodzi? Otóż aby był stosunek pracy muszą być dwie strony tego stosunku – pracownik, który ma obowiązek słuchać się pracodawcy i pracodawca, który ma prawo wydawać polecenia służbowe.

Z tego zaś wynika, że mąż żony ani żona męża zatrudnić nie może, bo małżonkowie mają równe prawa w małżeństwie i jedno drugiemu rozkazywać nie może (przynajmniej w teorii;-). I nawet jeśli płacimy te składki latami ZUS ma możliwość stwierdzić, że to wszystko nie daje nam prawa do zasiłku, bo to nie mogła być umowa o pracę, a tylko z tytułu umowy o pracę oni mają obowiązek wypłacać…

Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy ZUS odmawia uznania istnienia umowy o pracę z powodu braku podległości służbowej, a mianowicie zatrudnienie w spółce głównego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Taki udziałowiec ma prawo zmieniać zarząd spółki samodzielnie, więc zgodnie z rozumowaniem naszego drogiego organu rentowego podległość służbowa nie może występować.

Na szczęście interpretacja sądów idzie w tym kierunku, że osobą sprawującą nadzór nad takim szczególnym pracownikiem może być udziałowiec mniejszościowy, jeśli faktycznie w spółce ma on więcej do powiedzenia. Mówiąc krótko musimy wykazać, że może i faktycznie nasz pracownik jest udziałowcem większościowych, ale z różnych innych powodów to mniejszościowy podejmuje wszystkie decyzje, a nasz pracownik zawsze się go słucha. Tymi powodami może być autorytet, wiedza i posiadane kontakty na danym rynku, gdzie działa spółka.

A więc jak przydarzy się nam to nieszczęście i ZUS odmówi świadczeń nie ma co się poddawać, tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość udowadniania przez około dwa lata w sądzie, że nie jest się wielbłądem. Tak czy siak, na końcu #damuradę;-)

Artykuł Praca w spółce z o.o. pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/praca-w-spolce-z-o-o/feed/ 0 1063
Wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy https://tomaszczyktomasz.pl/wynagrodzenie-za-okres-pozostawania-bez-pracy/ https://tomaszczyktomasz.pl/wynagrodzenie-za-okres-pozostawania-bez-pracy/#respond Fri, 09 Oct 2020 12:43:02 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1057 Po latach wygraliśmy naszą walkę o przywrócenie do pracy, zgłaszamy się do niej, a ponieważ nasz stosunek podlegał szczególnej ochronie , należy nam się wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. I tutaj szefostwo coś trafia, bo robili co się dało aby przeciągnąć postępowanie (bo to zwiększa szanse na stwierdzenie przez sąd niecelowości przywrócenia i …

Wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy Read More »

Artykuł Wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Po latach wygraliśmy naszą walkę o przywrócenie do pracy, zgłaszamy się do niej, a ponieważ nasz stosunek podlegał szczególnej ochronie , należy nam się wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. I tutaj szefostwo coś trafia, bo robili co się dało aby przeciągnąć postępowanie (bo to zwiększa szanse na stwierdzenie przez sąd niecelowości przywrócenia i zasądzenie zamiennie odszkodowania) a teraz sporo się tego nazbierało.

I co nasz Janusz Biznesu sobie kombinuje? Przecież w tym czasie musieliśmy gdzieś pracować, więc przecież za to nie powinien on płacić, a poza tym naprawdę do pracy wracać nie chcieliśmy, więc żądanie zapłaty jest nadużyciem prawa.

Co sąd na to? Może co do pierwszego prawda byłaby w latach 90-tych, przy innym brzmieniu przepisów, ale teraz przepis wprost stanowi, że to nie ma znaczenia. Co do drugiego – niech się nawet nie wygłupia. Oczywiście plus koszty. Więc jak zawsze na końcu #damyradę i to nawet z całkiem przyzwoitymi kosztami ale niestety, wszystko to nie trwa krótko… Choć tym razem przynajmniej z zapłatą się nie ociągali;-).

Artykuł Wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/wynagrodzenie-za-okres-pozostawania-bez-pracy/feed/ 0 1057
Urlop w pigułce https://tomaszczyktomasz.pl/urlop-w-pigulce/ https://tomaszczyktomasz.pl/urlop-w-pigulce/#respond Wed, 02 Sep 2020 08:49:48 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1048 Pojawiło się masę pytań o urlop i czy pracodawca może do niego pracownika zmusić? Przyszła więc pora na urlop w pigułce. Każdemu pracownikowi przysługuje coroczny płatny wypoczynek zwany urlopem. Jego wymiar wynosi 20 dni dla osób mających staż pracy krótszy niż lat 10 i 26 dni w roku dla osób z dłuższym stażem pracy. Do …

Urlop w pigułce Read More »

Artykuł Urlop w pigułce pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Pojawiło się masę pytań o urlop i czy pracodawca może do niego pracownika zmusić? Przyszła więc pora na urlop w pigułce.

  1. Każdemu pracownikowi przysługuje coroczny płatny wypoczynek zwany urlopem. Jego wymiar wynosi 20 dni dla osób mających staż pracy krótszy niż lat 10 i 26 dni w roku dla osób z dłuższym stażem pracy. Do stażu uprawniającego do dłuższego urlopu wlicza się każde zatrudnienie na umowie o pracę (dla tego m.in. pracodawca żąda od nas świadectw pracy) jak również okres nauki w szkole średniej i studiach wyższych (po magisterce dość często mamy już 8 lat stażu).
  2. Termin urlopu powinien być uzgodniony między pracodawcą i pracownikiem. To uzgodnienie powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w planie urlopów. Jednakże żadna ze stron nie może zmusić drugiej do wzięcia urlopu. Jedyna sytuacja kiedy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu to wtedy kiedy pracownik znajduje się na wypowiedzeniu lub ma zaległy urlop za zeszły rok.
  3. Urlop nabywamy od razu na początku roku. To oznacza, że już w styczniu moglibyśmy pójść na 26 dni wolnego. Wyjątek stanowi rok kalendarzowy kiedy rozpoczynamy pracę – wtedy urlop nabywamy proporcjonalnie do przepracowanego okresu, co miesiąc.
  4. Nawet w przypadku urlopu „na żądanie” mamy obowiązek uzyskać zgodę pracodawcy a co najmniej dać mu możliwość wyrażenia sprzeciwu. W przeciwnym razie grozi nam dyscyplinarka.

A więc na pytanie, czy pracodawca może nas zmusić do wzięcia urlopu, co do zasady (ulubione określenie prawników), odpowiedź brzmi nie, poza wskazanymi powyżej wyjątkami. Jakby co pamiętajcie – #damyradę;-)

Artykuł Urlop w pigułce pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/urlop-w-pigulce/feed/ 0 1048
Dyscyplinarka w pigułce https://tomaszczyktomasz.pl/dyscyplinarka-w-pigulce/ https://tomaszczyktomasz.pl/dyscyplinarka-w-pigulce/#respond Tue, 18 Aug 2020 16:44:45 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1042 Dyscyplinarka, czyli rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, w dobie pandemii zdarza się, że jest traktowane przez Januszy Biznesu jako budżetowy sposób rozstania się z pracownikiem. Kiedy może się nam przydarzyć dyscyplinarka i jak sobie z tym radzić? Niestety dyscyplinarka może nam się przydarzyć zawsze. Nawet zupełnie …

Dyscyplinarka w pigułce Read More »

Artykuł Dyscyplinarka w pigułce pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Dyscyplinarka, czyli rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, w dobie pandemii zdarza się, że jest traktowane przez Januszy Biznesu jako budżetowy sposób rozstania się z pracownikiem.

Kiedy może się nam przydarzyć dyscyplinarka i jak sobie z tym radzić?

  1. Niestety dyscyplinarka może nam się przydarzyć zawsze. Nawet zupełnie bzdurna i na pierwszy rzut oka niezasadna dyscyplinarka obowiązuje i jest ważna tak długo, jak długo sąd pracy w swoim prawomocnym wyroku nie stwierdzi inaczej. Niestety przez czas trwania procesu funkcjonujemy ze świadectwem pracy w którym jako sposób rozwiązania umowy o pracę widnieje art. 52 kp.
  2. Dyscyplinarkę teoretycznie powinniśmy dostać wyłącznie z za umyślne lub wynikające z rażącego niedbalstwa ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, wykryte przez pracodawcę nie później niż miesiąc przed wręczeniem nam dyscyplinarki. Nie możemy dostać dyscyplinarki za to, że zdaniem pracodawcy wykonujemy pracę nie dość starannie, a wyłącznie za grube akcje w stylu ignorowanie poleceń służbowych, umyślne łamanie procedur, co naraziło pracodawcę na szkodę, czy też nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Zdecydowanie dyscyplinarkę możemy dostać za spożywanie alkoholu w miejscu pracy lub stawienie się do pracy pod jego wpływem.
  3. Dyscyplinarka to oświadczenie pracodawcy kierowane do nas, powinno być złożone w formie pisemnej i staje się faktem wraz z momentem kiedy zyskujemy obiektywną możliwość zapoznania się z nią. Ucieczka przed wręczeniem prawdopodobnie skończy się protokołem stwierdzającym, że odmówiliśmy zapoznania się, co jest równoznaczne z wręczeniem.
  4. Od momentu wręczenia mamy 21 dni na złożenie odwołania do sądu pracy. Termin ma charakter materialnoprawny , co oznacza, że jego niedotrzymanie pozbawia nas możliwości podważenia decyzji pracodawcy. Możemy dochodzić albo odszkodowania albo przywrócenia do pracy. Jeśli wartość odszkodowania lub wartość naszych rocznych zarobków brutto (w przypadku gdy chcemy przewrócenia do pracy) jest niższa niż 50 tyś zł to nie mamy obowiązku na początku sprawy uiszczać opłaty sądowej, zostanie ona rozliczona na końcu postępowania.

Na szczęście dla pracownika, sprawa o odwołanie od dyscyplinarki jest trochę łatwiejsza, od sprawy o odwołanie od zwykłego wypowiedzenia. Na nieszczęście – przez cały czas trwania sprawy mamy „brzydkie” świadectwo pracy, które pracodawca ma obowiązek sprostować dopiero po naszej wygranej. Istnieje teoretyczna możliwość dochodzenia zadośćuczynienia za to ale to trochę trudniejszy temat. Tak czy siak na końcu – #damyradę;-)

Artykuł Dyscyplinarka w pigułce pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/dyscyplinarka-w-pigulce/feed/ 0 1042
Alimenty w pigułce https://tomaszczyktomasz.pl/alimenty-w-pigulce/ https://tomaszczyktomasz.pl/alimenty-w-pigulce/#respond Fri, 07 Aug 2020 15:56:01 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1032 Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciążający krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny istnieje również między małżonkami i ma pierwszeństwo przed obowiązkiem krewnych małżonka. Najszerszy zakres ma obowiązek alimentacyjny między rodzicami a małoletnimi dziećmi – rodzice mają obowiązek dostarczać środki utrzymania, chyba, że przychody z majątku …

Alimenty w pigułce Read More »

Artykuł Alimenty w pigułce pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciążający krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny istnieje również między małżonkami i ma pierwszeństwo przed obowiązkiem krewnych małżonka. Najszerszy zakres ma obowiązek alimentacyjny między rodzicami a małoletnimi dziećmi – rodzice mają obowiązek dostarczać środki utrzymania, chyba, że przychody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie jego kosztów utrzymania i wychowania. Pozostałym krewnym alimenty należą się tylko, jeśli znajdują się oni w niedostatku. Dochodząc alimentów albo broniąc się przed pozwem należy pamiętać, że:

  1. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o alimenty jest sąd zamieszkania uprawnionego. Uprawniony jest również zwolniony z ponoszenia opłaty od pozwu;
  2. Zakres świadczenia zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i możliwości zarobkowych zobowiązanego. Możliwości zarobkowe to to, co potencjalnie ktoś może zarobić wykorzystując w pełni swoje zdolności, a nie realne zarobki. Dodatkowo dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami;
  3. Alimenty wynikają nie z wyroku sądowego, ugody, czy umowy a z mocy ustawy. Oznacza to, że żadne rozstrzygnięcie w tym przedmiocie nie jest ostateczne – wraz ze zmianą okoliczności można domagać się zarówno ich podniesienia, jak i obniżenia;
  4. Nie ma górnej granicy trwania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka. Teoretycznie obowiązek wygasa wraz z momentem usamodzielnienia się dziecka, a więc z zakończeniem edukacji i zyskaniem możliwości samodzielnego utrzymania się. Względem dziecka dorosłego można uchylić się od alimentów, jeśli płacenie ich połączone jest z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica, lub kiedy dziecko nie dokłada starań w celu usamodzielnienia się – innymi słowy zawalenie szkoły pozwala latorośli powiedzieć, że ma radzić sobie sama.

To tyle w telegraficznym skrócie. Jakby co – #damyradę;-)

Artykuł Alimenty w pigułce pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/alimenty-w-pigulce/feed/ 0 1032
Rozwód w pigułce https://tomaszczyktomasz.pl/rozwod-w-pigulce/ https://tomaszczyktomasz.pl/rozwod-w-pigulce/#respond Wed, 05 Aug 2020 11:01:05 +0000 https://tomaszczyktomasz.pl/?p=1029 Pandemia skłania do różnych przemyśleń, zmian w życiu, podejmowania zdecydowanych decyzji, więc tutaj postaram się koncentrować podstawowe informacje odnośnie załatwienia jednej z ważniejszych zmian – rozwodu: 1. jak kiedyś powiedziałem znajomym, którzy próbowali zrobić ze mnie pośrednika w swoich kłótniach małżeńskich – nie możecie się dogadać to 600 zł i do sądu okręgowego. Właściwy jest …

Rozwód w pigułce Read More »

Artykuł Rozwód w pigułce pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
Pandemia skłania do różnych przemyśleń, zmian w życiu, podejmowania zdecydowanych decyzji, więc tutaj postaram się koncentrować podstawowe informacje odnośnie załatwienia jednej z ważniejszych zmian – rozwodu:

1. jak kiedyś powiedziałem znajomym, którzy próbowali zrobić ze mnie pośrednika w swoich kłótniach małżeńskich – nie możecie się dogadać to 600 zł i do sądu okręgowego. Właściwy jest ten ostatniego miejsca zamieszkania małżonków, więc nie ma znaczenia, że drugi małżonek z dziećmi wyprowadził się na drugi koniec Polski;

2. jeśli chodzi o dzieci – w wyroku rozwodowym sąd musi orzec o władzy rodzicielskiej , alimentach i kontaktach, więc w pozwie musimy wskazać swoje oczekiwania;

3. z winą czy bez winy? To zależy – bo wina ma wpływ wyłącznie na alimenty między byłymi małżonkami. W przypadku nie orzekania o winie albo winy obu stron obowiązek alimentacyjny trwa przez pięć lat od ustania małżeństwa i tylko jeśli były małżonek znajduje się w niedostatku. W przypadku gdy druga strona jest wyłącznie winna rozwodu obowiązek alimentacyjny względem nas ma szerszy zakres i trwa do momentu kiedy nie zawrzemy kolejnego związku małżeńskiego. Od niewinnego małżonka winny alimentów domagać się nie może;

4. podział majątku w ramach rozwodu jest możliwy jeśli nie spowoduje to przewlekłości postępowania. W praktyce jeśli okaże się, że sąd rozwodowy musiałby z tym tematem robić coś więcej przekaże to do rozstrzygnięcia sądowi rejonowemu;

5. czas trwania sprawy o rozwód – jeśli jesteśmy dogadani to jeden termin rozprawy i w pół godziny jest po bólu. Jeśli z kolei się kłócimy i to jeszcze o dzieci to górnej granicy czasowej sprawy nie ma, ale ogólnie to lata…

Tak czy siak na końcu #damyradę;-)

Artykuł Rozwód w pigułce pochodzi z serwisu Tomasz Tomaszczyk.

]]>
https://tomaszczyktomasz.pl/rozwod-w-pigulce/feed/ 0 1029