Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Jakie ma być to wypowiedzenie - Tomasz Tomaszczyk
Wpis

Publikacja

Jeśli w Twoje ręce trafi wypowiedzenie umowy o pracę, i po głowie zacznie chodzić Ci pytanie, czy warto z tym iść do sądu, to musisz zastanowić się czy podana przyczyna wypowiedzenia jest konkretna i rzeczywista.

Co jest tą rzeczywistą i konkretną przyczyną rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony zdążyło już być wielokrotnie badane przez sądy, i najogólniej można powiedzieć, że „(…)wystarczy, że przyczyna została prawidłowo skonkretyzowana i jest prawdziwa, tj. rzeczywiście istniejąca. Dopiero po stwierdzeniu, że tak jest sąd przystępuje do oceny zasadności wypowiedzenia. (…) Przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości, skoro wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Jednocześnie jednak, uznanie wypowiedzenia umowy za zwykły sposób rozwiązania stosunku pracy nie oznacza przyzwolenia na arbitralne, dowolne, nieuzasadnione lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego wypowiedzenie umowy o pracę.” (wyrok SN z 17 maja 2016 r. sygn. I PK 155/15, OSNP 2017/12/160).

Podsumowując najważniejsze jest to, czy z samej treści wypowiedzenia możesz wywnioskować dlaczego właśnie to Ciebie wytypowano do zwolnienia. Niewystarczająca wydajność pracy? A w porównaniu do kogo i jakiej normy? Utrata zaufania – z jakiego powodu? Likwidacja stanowiska pracy – no ale dlaczego z zespołu to właśnie Ty masz otworzyć się na rozwój poza naszą organizacją?

Jeśli czytając dokument jaki wręczył Ci pracodawca nie jesteś w stanie wywnioskować o co mu właściwie chodzi, to właśnie wtedy Twoje szanse w sądzie pracy drastycznie rosną. Tak czy siak, na końcu #damyradę;-)

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x