Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5596
Janusz biznesu II - czyli dyscyplinarka dla pracodawcy - Tomasz Tomaszczyk

Janusz biznesu II – czyli dyscyplinarka dla pracodawcy

Wpis

Publikacja

Dziś chciałbym wrócić do tematu Januszy polskiego biznesu. Jedną z cech charakterystycznych Januszy jest wieczna improwizacja. Ma to swoje plusy, ale oczywiście chodzi też o to, aby te plusy nie przesłoniły wam minusów.

Jednym z tych minusów jest to, że jak idzie dobrze, to idzie dobrze. Ale jak zaczyna iść gorzej, Janusz ma tendencję traktować swoich pracowników jako nadmiernego obciążenia. Wiadomo – wcześniej Janusz – ludzki panisko – okazywał swoje serce, więc teraz będzie oczekiwał od was zrozumienia i cierpliwości. Nie płaci, bo jemu nie zapłacili. A jak jemu zapłacą, to on również niezwłocznie wam zapłaci.

We właściwej ocenie sytuacji często przeszkadza to, że pracę traktujemy jak drugą rodzinę.

Ignorujemy sygnały ostrzegawcze. Najważniejszym jest to, że co prawda kontrahent zapłacił ale my dostajemy tylko część zaległości. Właściwie po raz kolejny lądujemy na końcu kolejki, bo nam się wytłumaczy i my zrozumiemy.

Im dłużej się na to godzimy, tym bardziej mamy zszarpane nerwy. Janusz bowiem też jest „ściśnieniowany” okresem gorszego fartu i też mu sytuacja doskwiera, więc w ramach uzasadnienia kredytowania się naszym kosztem wynajduje nasze najdrobniejsze potknięcia, jako powód dla którego nie zasłużyliśmy na wynagrodzenie.

Z tonącego okrętu należy się ratować, zwłaszcza jak kapitan zachowuje się nielojalnie wobec załogi i wyżywa się na niej, za swoje niepowodzenia. Płacenie wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy i za niewywiązywanie się z niego to my możemy pracodawcy wręczyć „dyscyplinarkę”. Wtedy pracodawca oprócz zaległego wynagrodzenia zobowiązany jest nam zapłacić odszkodowanie za rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy.

W takich sytuacjach liczy się refleks. Im dłużej czekamy tym bardziej rośnie ryzyko, że co prawda sprawę w sądzie wygramy, ale będzie to zwycięstwo pyrrusowe, bo nie będzie z czego naszych zaległości wyegzekwować.

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x