Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Odpowiedzialność materialna pracownika - Tomasz Tomaszczyk

Odpowiedzialność materialna pracownika

Wpis

Publikacja

Odpowiedzialność materialna pracownika ma dwie postacie:

  • odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy
  • odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi

Zakres odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną pracodawcy podczas nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych zależy od tego czy działamy z winy umyślnej czy też nieumyślnej. Umyślnie działamy kiedy na skutek naszego działania się godzimy, ewentualnie jego wystąpienie jest nam obojętne. Natomiast nieumyślnie zawsze wtedy, kiedy w nieuzasadniony sposób zakładamy, że skutki naszego działania nie wystąpią.

Dla przykładu kiedy szef nas naprawdę zdenerwuję i ze złości niszczymy firmowego lapka, albo też pozwalamy mu ulec zniszczeniu, mając wszelką możliwość zapobiec temu – działamy umyślnie. Jeżeli zrobimy coś ze zwykłego roztargnienia – działamy nieumyślnie.

Zawsze należy pamiętać, że jako pracownik nie ponosimy ryzyka działalności pracodawcy i nigdy nie odpowiadamy za nasze zwykłe działania pracownicze, gdzie nie można przypisać nam winy. Wtedy ewentualny poszkodowany może dochodzić wszystkiego wyłącznie od pracodawcy, a ten musi się pogodzić ze stratami.

W przypadku winy nieumyślnej nasza odpowiedzialność względem pracodawcy ograniczona jest do wysokości trzech naszych pensji. Kiedy mamy do czynienia z winą umyślną brak jest jakiegokolwiek ograniczenia.

Korzystniej niż na gruncie prawa cywilnego ukształtowana jest odpowiedzialność pracowników za szkodę wyrządzoną wspólnie. Nie mamy bowiem tutaj do czynienia z odpowiedzialnością solidarną. Pracownicy odpowiadają proporcjonalnie do stopnia swojej winy, a gdy nie można go ustalić – każdy odpowiada w części równej.

Inaczej wygląda odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi, takie jak pieniądze, kosztowności, narzędzia a nawet środki ochrony (obuwie i odzież robocza). Wtedy pracownik odpowiada do pełnej wysokości powstałem szkody, a od odpowiedzialności może go zwolnić jedynie wykazanie, że do szkody doszło z przyczyn od niego niezależnych, przede wszystkim z powodu nie zapewnienia przez pracodawcę warunków właściwych do zabezpieczenia powierzonego mienia.

Zdaję sobie, że ostatnie wpisy dotykają mniej porywających tematów, ale czasem trzeba też przypomnieć pewne podstawy. Jeszcze tylko wpis o umownej odpowiedzialności pracowników i wracam do ciekawszych tematów:-).

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x