Wpis

Publikacja

Jeżeli przydarzyło się wam nieszczęście dłuższego chorowania, to zapewne zastanawiacie się, kiedy pracodawca będzie miał prawo z wami się rozstać. Aby rozwiać wasze wątpliwości postanowiłem popełnić dzisiejszy wpis.

Mieczem Damoklesa w tym wypadku będzie art. 53 kp, który pozwala pracodawcy rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia, po upływie trzech miesięcy niezdolności do pracy, jeśli jesteśmy u niego zatrudnieni krócej niż 6 miesięcy albo po upływie okresu pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – jeśli jesteśmy zatrudnieni dłużej niż 6 miesięcy.

Ile czasu możemy być na zasiłku chorobowym? O tym z kolei mówi art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – zasadniczo 182 dni, chyba, że niezdolność do pracy powstała na skutek gruźlicy lub w trakcie ciąży – wtedy to 270 dni.

No dobrze. Ale w jednym miesiącu chorowaliśmy tydzień, w kolejnym dwa dni, a później ciągiem prawie pół roku. Czy za każdym razem te okresy liczymy na nowo? I tu pojawia się ulubiona odpowiedź prawników – to zależy. Jeżeli co chwilę zapadamy na tą samą chorobę, to jeżeli nie jesteśmy zdrowi przez co najmniej 60 dni, to okresy zasiłkowe sumują się nam. Natomiast jeśli mamy tego pecha, że co chwilę zapadamy na coś zupełnie innego, to, szczęście w nieszczęściu, okres zasiłkowy “zeruje się” nam już po jednym dniu przerwy. Uwaga – w tym jednym dniu musimy być zdrowi, a nie tylko nie mieć zwolnienia lekarskiego.

A co z sytuacją kiedy skończył się nam zasiłek chorobowy, a ZUS odmówił świadczenia rehabilitacyjnego? Wtedy pracodawca może nas zwolnić w trybie powołanego wcześniej art. 53 kp, jeżeli wcześniej nie zdołamy stawić się w pracy.

I tutaj często pojawia się zadanie dla mnie – wykazanie, że wcześniej wróciliście do pracy, niż pracodawca doręczył wam oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę albo, że źle policzono wam okres zasiłkowy, bo gdzieś tam była przerwa i nowa choroba “zerująca” licznik. Pamiętajcie – jakby co #damyradę.

 

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x