Panie Mecenasie, jakie mamy szanse?

Wpis

Publikacja

Przychodzi klient na poradę prawną. Przedstawia swój problem. Na końcu pada sakramentalne pytanie – Panie Mecenasie, jakie mamy szanse?

Niby można to ocenić. Ale później trafiamy do sądu. I tu pojawia się czynnik ludzki. Nazywa się on Wysoki Sąd.

Na przykład w sprawach o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, od lat obowiązuje podstawowa zasada – podana przyczyna musi być rzeczywista i konkretna. Raz jeden trafiłem na stanowisko sądów obu instancji, że może i likwidacja stanowiska pracy faktycznie nie miała miejsca ale skoro to jest najkorzystniejszy dla pracownika sposób rozwiązania stosunku pracy, to wszystko jest ok.

W przypadku zakwestionowania przez ZUS realności prowadzenia działalności gospodarczej, sąd nie ma prawa badać podstawy wymiaru ubezpieczenia (czyli dochodowości działalności) o ile mieści się w ustawowo zakreślonym zakresie. Jeden Pan sędzia z uporem wartym lepszej sprawy prowadził postępowanie w kierunku stwierdzenia, czy działalność gospodarcza przynosiła dostateczny dochód, pozwalający opłacić składki na ZUS. W sumie linia orzecznicza warta poparcia – mamy stratę, więc zasadniczo ZUS mamy z głowy. Ale… Itd. itp.

Jeszcze częściej tym czynnikiem ludzkim okazują się same strony postępowania. Aż chciałoby się powtórzyć za doktorem Housem – wszyscy kłamią;-).

Więc z tymi szansami tak jest, że jakieś są, ale jakie, to dopiero w ogniu walki można zweryfikować;).

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x