Rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych

Wpis

Publikacja

Jeszcze niedawno pracownikom którzy wykonywali pracę w warunkach szczególnych lub w szczególnych charakterze przysługiwała wcześniejsza emerytura. Dotyczyło to osób urodzonych w latach 1949-68.

Było to źródłem wielu ciekawych spraw, ponieważ podstawowym warunkiem przyznania tego świadczenia było posiadanie odpowiedniego stażu pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze, co przed ZUS-em udokumentować można było jedynie odpowiednio wystawionym świadectwem pracy.

Ponieważ wielu ludziom dokumenty poginęły, to fakt zatrudnienia trzeba było udowadniać przy pomocy świadków, przekopywania archiwów państwowych w poszukiwaniu dokumentacji, a na końcu czasami opinią biegłego z zakresu BHP, który miał się wypowiedzieć, czy się łapiemy na warunki szczególne, czy też nie.

Ale ponieważ ustawowo uprawnione roczniki przeszły na emeryturę, pozostała cała rzesza ludzi, którzy wcześniej na emeryturę przejść nie mogli, bo urodzili się za późno. Dla nich ustawodawca przewidział rekompensatę, która stanowi dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększa podstawę obliczenia zwykłej emerytury.

Rekompensatę ZUS oblicza osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przy czym kryteria jej przyznania są podobne, jak tych wcześniej do przyznania emerytury wcześniejszej.

I tu znowu pojawia się problem zaginionych dokumentów i konieczności skorzystania z drogi sądowej. Ale nie ma co się martwić – #damyradę.

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x