Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Sąd w obronie ZUS-u - Tomasz Tomaszczyk
Wpis

Publikacja

Teoretycznie postępowanie cywilne jest kontradyktoryjne, co oznacza, że to strony prowadzą spór, a sąd jest bezstronnym arbitrem. Niestety w sprawach z ZUS, często teoria nie daje się pogodzić z praktyką. Przedstawiciel ZUS nie stawia się na rozprawie, a sędzia bierze na siebie ciężar bronienia tej instytucji, bo przecież i on, i nasz drogi organ rentowy, to koniec końców Skarb Państwa.

Czasem dochodzi aż do takich absurdów, jak w sprawie, którą niedawno zakończyłem, gdzie ZUS zakwestionował realność prowadzonej działalności gospodarczej Pani Joasi.

Pani Joasia robiła bowiem ręcznie artystyczne świeczniki, popielniczki oraz inne podobne bibeloty, głównie korzystając z materiałów będących obiektem zainteresowania hydraulików. Efekt jej pracy był przedmiotem pożądania każdego szanującego się hipstera.

Niestety w sądzie pierwszej instancji trafiliśmy na panią sędzię zatwardziałą obrończynię interesów ZUS, oraz zupełnie niewrażliwą na sztukę. Co z tego, że jest domniemanie prowadzenia działalności gospodarczej, jest ona wpisana do rejestru, że przedstawiliśmy dowody sprzedaży rękodzieł oraz opinie zadowolonych klientów? Ponieważ nie trafiliśmy w gust artystyczny składu orzekającego, wyrok oddalał odwołanie.

Dodatkowo Pani Joasia była załamana stwierdzeniem, że „takiego brzydactwa to nikt by nie kupił”.

Mnie pozostało sporządzenie odwołania i walka przed Sądem Apelacyjnym. Dopiero tam udało się przekonać nasz wymiar sprawiedliwości, że odczucia estetyczne jednostki o bardziej konserwatywnym guście, nie mogą być podstawą orzeczenia. Dodam tylko, że do końca Sąd, a nie ZUS szukał dziury w całym. ZUS na postępowanie apelacyjne w końcu się bowiem stawił, ale jedyne co mówił, to to, że pozostawia wniosek do uznania Wysokiego Sądu.

Dlatego ze mną, czy beze mnie – ZUS-owi nie odpuszczajcie i walczcie do końca.

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cezary
5 lat temu

Ładne świeczniki, sędzia nie ma gustu. Gratulacje wygranej!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x