Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Śpieszmy się pozywać ZUS, bo tak szybko odchodzi - Tomasz Tomaszczyk

Śpieszmy się pozywać ZUS, bo tak szybko odchodzi

Wpis

Publikacja

Śpieszmy się pozywać ZUS, bo nie mamy szansy odebrać w przyszłości świadczeń, na które obecnie płacimy składki. I nie oszukujmy się, to nie są żadne składki, tylko podatek celowy na ubezpieczenia społeczne. Sejm uchwali, TK klepnie i koniec końców – nic nam się nie będzie należało, bo ZUS-owi zwyczajnie skończą się nasze pieniądze.

Tytle tytułem wstępu. A skąd ten ogień akurat dzisiaj? Bo właśnie wygrałem sprawę, która jest pokłosiem kończących się (naszych) pieniędzy w szanownym ZUS-ie.

Główny udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jej Prezes zatrudnił się w swojej firmie na ok. 9.000 zł miesięcznie. Z mniejszościowym udziałowcem ustalili, że firma dostatecznie się rozwinęła, a on spędza w niej więcej czasu, niż ktoś na klasycznym etacie. Podpisali więc umowę.

ZUS składki brał i nic nie budziło jego zastrzeżeń. Do momentu kiedy Pan Prezes poślizgnął się i wylądował na dłuższym zwolnieniu ze złamaną nogą. Wtedy pojawiła się kontrol z ZUS i stwierdziła, że umowa jest nieważna w świetle art. 210 ksh , a poza tym większościowy udziałowiec nie może być zatrudniony w swojej firmie.

Otóż może, bo szanowny organ rentowy zapomniał był sobie, że istnieje coś takiego jak podporządkowanie autonomiczne, a nieważność umowy o pracę nie niweluje samego zatrudnienia, jeżeli praca była świadczona, pracodawca ją przyjmował i za nią płacił.

Efektem końcowym jest korzystny wyrok, i zobowiązanie ZUS do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w zakresie sporo szerszym niż moje honorarium. Czas chyba przestać być aż tak tanim draniem…;)

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
6 lat temu

Panie Mecenasie 100% racji ZUS za chwilę się skończy i to będzie smutny koniec ZUSu…

Malwina
Malwina
5 lat temu

Witam, moja sprawa o umorzenie składek jest już po WSA – odmowa :(, w piśmie do zus podniosłam fakt przedawnienia z uwagi na wyrok TK z 2013 r… składki z 1999-2001, decyzja z zus i zajecie hipoteki było w 2004 r, składki moje i częsciowo za pracowników, które spłaciłam w 2005 r na konto podane przez zus. Hipoteka nie została zmniejszona, a na załączone do pisma xero wpłat zus się nie wypowiedział… obawiam sie że gdzieś..przepadły, na prawie 4000 zł. Hipoteka na 18 tys , i taka jest w decyzji zus, nie wiem na jakie tytuły, jak obliczono odsetki…na to… Czytaj więcej »

Katarzyna Krupa
Katarzyna Krupa
5 lat temu

Witam jak się skontaktować z Panem pozdrawiam

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x