TVN zmanipulował fakty, teraz musi zapłacić!

Wpis

Publikacja

Jak się jest wielką stacją telewizyjną, to czasem wydaje się, że można już wszystko. Otóż nie można! W ostatni piątek miałem właśnie przyjemność wywalczyć dla swojej Klientki zadośćuczynienie za to, co nakłamał na jej temat TVN. Wyrok zapadł w II instancji, więc jest prawomocny.

Pani Paulina prowadziła niewielki dom opieki. Warunki tam były dobre, a pensjonariusze bardzo zadowoleni. Prowadzony ośrodek nie posiadał co prawda zezwolenia wojewody, ze względu na bariery architektoniczne, ale i to miało ulec zmianie.

Któregoś dnia odebrałem telefon od Pani Pauliny. W słuchawce zdenerwowany głos relacjonował, że była wizyta reporterów Uwagi TVN, sugerujących, że w ośrodku są nieludzkie warunki oraz ma miejsce znęcanie się nad pensjonariuszami.

Okazało się, że pewne małżeństwo pracujące dla Pani Pauliny, postanowiło otworzyć konkurencyjny do niej ośrodek i w tym celu nagrało iście “fabularny” film, jak to przywiązuje się staruszków do kaloryfera, czy pozwala im się spaść z niezabezpieczonego łóżka. Z takim materiałem zgłosili się do programu Uwaga TVN, zaś dziennikarze nie zweryfikowali prawdziwości nagrania oraz wiarygodności swoich źródeł informacji. Co więcej – reporterzy pominęli relacje wszystkich pensjonariuszy, którzy mówili, że z warunków i opieki są zadowoleni.

Tak powstały dwa programy, których temat został podchwycony jeszcze w tabloidach i w których Pani Paulina oraz jej działalność zostały przedstawione w najczarniejszych brawach. Realizatorzy programu niezbyt postarali się o ukrycie danych pozwalających zidentyfikować Panią Paulinę, więc fora internetowe zaroiły się od najgorszych wyzwisk oraz życzeń wszelkich możliwych nieszczęść pod jej i jej bliskich adresem.

Na program zareagowała nawet Policji. Pani Paulina zmuszona była wziąć w nocnym przesłuchaniu. Ona sama, jak i jej bliscy – mąż i dzieci – przeżyli gehennę znoszenia reakcji otoczenia, jak również wyjaśniania, że nic nie wygląda tak jak przedstawiła to prasa.

Nam pozostała batalia sądowa, zakończona sukcesem. Udowodniliśmy brak zachowania standardów pracy dziennikarskiej i obnażyliśmy manipulacje, jakich w programie się dopuszczono.

Pani Paulina niejednokrotnie zaś traciła wiarę w sens walki, bo przecież pozwanym była ogólnopolska telewizja. Musiała też znosić poniżające ją sugestie o braku właściwej opieki nad swoimi pensjonariuszami oraz stwierdzenia o tym, że jest osobą kierującą się niską chęcią zysku. Nie mogła uwierzyć, że coś takiego się dzieje, mimo tego, że żaden z podopiecznych nie potwierdzał tez, jakie znalazły się w programach. Ja ze swojej strony podtrzymywałem ją na duchu i starałem się zarazić swoją wiarą, że prawda ostatecznie zwycięża.

W zeszły piątek miał miejsce ostatni akt tej historii. Rozprawa przed Sądem Apelacyjnym, której finałem jest oddalenie apelacji i niewielka modyfikacja treści przeprosin, jakie mają zostać wyemitowana na antenie Uwagi TVN w ciągu siedmiu dni. Pani Paulina wreszcie szczęśliwa oraz w lekkim szoku po wygranej, z podniesionym czołem może patrzeć na tych, co ją oczernili.

A ja mogę powiedzieć tylko “idziemy po was” do innych mediów, które przyłączyły się do nagonki na nią.

Po raz kolejny okazuje się, że moja decyzja o nie oglądaniu telewizji była jak najbardziej słuszna. Choć dla Uwagi w tym tygodniu zrobię chyba wyjątek;).

Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
EwaHenrykAngelo DevilAdamTomasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Daniel Anweiler
Gość

Gratuluję sukcesu!

Michał
Gość
Michał

Serdecznie gratuluję wygranej, kolejne podium.

Tomasz
Gość
Tomasz

Gratuluję !!!

Adam
Gość
Adam

Gratuluje! Pełen sukces. Widac ,ze mozna bronić sie przed silniejszymi i bogatszymi.

Dziekuje

Angelo Devil
Gość
Angelo Devil

BRAWO DLA TEGO PANA !!! POLAĆ MU !!

Henryk
Gość
Henryk

Serdecznie gratuluję!
Ja również nie oglądam już telewizji, ale dowiedziałem się od “wykopków”
http://www.wykop.pl/link/3388067/tvn-zaplaci-50-tysiecy-zadoscuczynienia-i-publicznie-przeprosi-za/

Ewa
Gość
Ewa

Reportaże “Uwagi” nie powstają same, stoją za nimi konkretni dziennikarze, którzy nie są anonimowi. Panie Tomaszu – gratuluję, ale uważam, że po prawomocnym wyroku powinien Pan również ujawnić nazwiska dziennikarzy, którzy byli autorami zmanipulowanego odcinka.