TVN zmanipulował fakty, teraz musi zapłacić!

Wpis

Publikacja

Jak się jest wielką stacją telewizyjną, to czasem wydaje się, że można już wszystko. Otóż nie można! W ostatni piątek miałem właśnie przyjemność wywalczyć dla swojej Klientki zadośćuczynienie za to, co nakłamał na jej temat TVN. Wyrok zapadł w II instancji, więc jest prawomocny.

Pani Paulina prowadziła niewielki dom opieki. Warunki tam były dobre, a pensjonariusze bardzo zadowoleni. Prowadzony ośrodek nie posiadał co prawda zezwolenia wojewody, ze względu na bariery architektoniczne, ale i to miało ulec zmianie.

Któregoś dnia odebrałem telefon od Pani Pauliny. W słuchawce zdenerwowany głos relacjonował, że była wizyta reporterów Uwagi TVN, sugerujących, że w ośrodku są nieludzkie warunki oraz ma miejsce znęcanie się nad pensjonariuszami.

Okazało się, że pewne małżeństwo pracujące dla Pani Pauliny, postanowiło otworzyć konkurencyjny do niej ośrodek i w tym celu nagrało iście “fabularny” film, jak to przywiązuje się staruszków do kaloryfera, czy pozwala im się spaść z niezabezpieczonego łóżka. Z takim materiałem zgłosili się do programu Uwaga TVN, zaś dziennikarze nie zweryfikowali prawdziwości nagrania oraz wiarygodności swoich źródeł informacji. Co więcej – reporterzy pominęli relacje wszystkich pensjonariuszy, którzy mówili, że z warunków i opieki są zadowoleni.

Tak powstały dwa programy, których temat został podchwycony jeszcze w tabloidach i w których Pani Paulina oraz jej działalność zostały przedstawione w najczarniejszych brawach. Realizatorzy programu niezbyt postarali się o ukrycie danych pozwalających zidentyfikować Panią Paulinę, więc fora internetowe zaroiły się od najgorszych wyzwisk oraz życzeń wszelkich możliwych nieszczęść pod jej i jej bliskich adresem.

Na program zareagowała nawet Policji. Pani Paulina zmuszona była wziąć w nocnym przesłuchaniu. Ona sama, jak i jej bliscy – mąż i dzieci – przeżyli gehennę znoszenia reakcji otoczenia, jak również wyjaśniania, że nic nie wygląda tak jak przedstawiła to prasa.

Nam pozostała batalia sądowa, zakończona sukcesem. Udowodniliśmy brak zachowania standardów pracy dziennikarskiej i obnażyliśmy manipulacje, jakich w programie się dopuszczono.

Pani Paulina niejednokrotnie zaś traciła wiarę w sens walki, bo przecież pozwanym była ogólnopolska telewizja. Musiała też znosić poniżające ją sugestie o braku właściwej opieki nad swoimi pensjonariuszami oraz stwierdzenia o tym, że jest osobą kierującą się niską chęcią zysku. Nie mogła uwierzyć, że coś takiego się dzieje, mimo tego, że żaden z podopiecznych nie potwierdzał tez, jakie znalazły się w programach. Ja ze swojej strony podtrzymywałem ją na duchu i starałem się zarazić swoją wiarą, że prawda ostatecznie zwycięża.

W zeszły piątek miał miejsce ostatni akt tej historii. Rozprawa przed Sądem Apelacyjnym, której finałem jest oddalenie apelacji i niewielka modyfikacja treści przeprosin, jakie mają zostać wyemitowana na antenie Uwagi TVN w ciągu siedmiu dni. Pani Paulina wreszcie szczęśliwa oraz w lekkim szoku po wygranej, z podniesionym czołem może patrzeć na tych, co ją oczernili.

A ja mogę powiedzieć tylko “idziemy po was” do innych mediów, które przyłączyły się do nagonki na nią.

Po raz kolejny okazuje się, że moja decyzja o nie oglądaniu telewizji była jak najbardziej słuszna. Choć dla Uwagi w tym tygodniu zrobię chyba wyjątek;).

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel Anweiler
4 lat temu

Gratuluję sukcesu!

Michał
Michał
4 lat temu

Serdecznie gratuluję wygranej, kolejne podium.

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Gratuluję !!!

Adam
Adam
4 lat temu

Gratuluje! Pełen sukces. Widac ,ze mozna bronić sie przed silniejszymi i bogatszymi.

Dziekuje

Angelo Devil
Angelo Devil
4 lat temu

BRAWO DLA TEGO PANA !!! POLAĆ MU !!

Henryk
Henryk
4 lat temu

Serdecznie gratuluję!
Ja również nie oglądam już telewizji, ale dowiedziałem się od “wykopków”
http://www.wykop.pl/link/3388067/tvn-zaplaci-50-tysiecy-zadoscuczynienia-i-publicznie-przeprosi-za/

Ewa
Ewa
4 lat temu

Reportaże “Uwagi” nie powstają same, stoją za nimi konkretni dziennikarze, którzy nie są anonimowi. Panie Tomaszu – gratuluję, ale uważam, że po prawomocnym wyroku powinien Pan również ujawnić nazwiska dziennikarzy, którzy byli autorami zmanipulowanego odcinka.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x