Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Umowy na odległość - Tomasz Tomaszczyk
Wpis

Publikacja

Obecna sytuacja może mieć ten nieprzewidywany skutek uboczny, że wszyscy przećwiczymy dokładniej zawieranie umów oraz składanie oświadczeń woli na odległość.

Jeśli chodzi o umowy, to przywykliśmy do tego, że spotykamy się z drugą stroną, spisujemy o co nam chodziło i podpisujemy. Gdzieniegdzie niektórym kojarzy się jeszcze umowa ustna, tyle, że z tyłu głowy kojarzy się, że jest „mniej wiążąca”, no bo jak druga strona nie potwierdzi, to przecież tego nie ma;-). Tyle dobrego, że coraz częściej ludzie kojarzą, jak działa ciężar dowodu.

Ja tylko przypomnę, że oświadczeniem woli jest każde nasze zachowanie , które ujawnia naszą wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Najprostszym zaś sposobem zawarcia umowy jest złożenie komuś oferty, która zostanie przyjęta – wchodzimy w związek poprzez zgodne złożenie oświadczeń woli;-).

Są co prawda czynności, dla których prawo zastrzega formy szczególne, a niedochowanie takiej szczególnej formy może nieść ze sobą skutek nieważności (np. przeniesienie własności nieruchomości w zwyklej formie pisemnej czy ustnej, a nie w formie aktu notarialnego) ale co do zasady mamy tutaj sporą dowolność. Czasem do zawarcia umowy dochodzi nawet przez nasz brak reakcji, co może być w konkretnych okolicznościach odczytane jako zgoda (z czego korzystali jakiś czas temu oszuści internetowi wysyłając SMS premium o treści, że jeśli nie chcemy ich usługi to mamy odesłać wiadomość o określonej treści na wskazany numer).

Dlatego wielokrotnie aby z kimś zawrzeć umowę wcale nie musimy wychodzić z domu , dalej możemy utrzymywać #socialdistancing, a wystarczy wymienić maile, kilka wiadomości w komunikatorze, czy nagrać spotkanie na Skypie.

A później nam, prawnikom, pozostanie ustalić o co wam tak naprawdę chodziło;-). Tak czy siak – #damyradę;-).

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x