Deprecated: Korzystanie z jetpack_check_mobile uznawane jest za przestarzałe od wersji jetpack-8.3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. in /home/platne/serwer105986/public_html/tomaszczyktomasz.pl/wp-includes/functions.php on line 5766
Urlop w pigułce - Tomasz Tomaszczyk
Wpis

Publikacja

Pojawiło się masę pytań o urlop i czy pracodawca może do niego pracownika zmusić? Przyszła więc pora na urlop w pigułce.

  1. Każdemu pracownikowi przysługuje coroczny płatny wypoczynek zwany urlopem. Jego wymiar wynosi 20 dni dla osób mających staż pracy krótszy niż lat 10 i 26 dni w roku dla osób z dłuższym stażem pracy. Do stażu uprawniającego do dłuższego urlopu wlicza się każde zatrudnienie na umowie o pracę (dla tego m.in. pracodawca żąda od nas świadectw pracy) jak również okres nauki w szkole średniej i studiach wyższych (po magisterce dość często mamy już 8 lat stażu).
  2. Termin urlopu powinien być uzgodniony między pracodawcą i pracownikiem. To uzgodnienie powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w planie urlopów. Jednakże żadna ze stron nie może zmusić drugiej do wzięcia urlopu. Jedyna sytuacja kiedy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu to wtedy kiedy pracownik znajduje się na wypowiedzeniu lub ma zaległy urlop za zeszły rok.
  3. Urlop nabywamy od razu na początku roku. To oznacza, że już w styczniu moglibyśmy pójść na 26 dni wolnego. Wyjątek stanowi rok kalendarzowy kiedy rozpoczynamy pracę – wtedy urlop nabywamy proporcjonalnie do przepracowanego okresu, co miesiąc.
  4. Nawet w przypadku urlopu „na żądanie” mamy obowiązek uzyskać zgodę pracodawcy a co najmniej dać mu możliwość wyrażenia sprzeciwu. W przeciwnym razie grozi nam dyscyplinarka.

A więc na pytanie, czy pracodawca może nas zmusić do wzięcia urlopu, co do zasady (ulubione określenie prawników), odpowiedź brzmi nie, poza wskazanymi powyżej wyjątkami. Jakby co pamiętajcie – #damyradę;-)

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Powiadom znajomych

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x