Wpis

Publikacja

Otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę jest wysoce nieprzyjemne. Pół biedy jak dzieje się z to przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Gorzej jak zaczynamy czytać sam dokument, a to trwa i trwa. Jedna strona, druga, trzecia. Okazuje się, że pracodawca od dawna miał o coś do nas pretensję, a z treści wypowiedzenia wynika, że od roku wszystko robimy nie tak.

W takiej sytuacji należy się uspokoić i spokojnie przekalkulować swoją sytuację. Po zastanowieniu dochodzimy do wniosku, że jest dobrze ale nie beznadziejnie. Pocieszające jest, że przyczyny rozwiązania umowy o pracę nie są ujmowane na świadectwie pracy – wpisane tam będzie, że do rozwiązania umowy o pracę doszło za wypowiedzeniem przez pracodawcę. A ponieważ jest to zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę – samo świadectwo nie będzie wyglądało tragicznie.

Następnie przeszukujemy swoje sumienie. Jeżeli faktycznie winni jesteśmy chociaż części tego co pracodawca nam zarzucił proponujemy mu zmianę wypowiedzenia na porozumienie stron i odbywamy szczerą rozmowę w temacie co i jak. Musimy pamiętać, że nasze ewentualne odwołanie do sądu pracy upada, co do zasady, jeżeli już jedna przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę okaże się prawdziwa.

Tak długa lista zarzutów świadczy jednak zazwyczaj, że postanowiono się nas pozbyć, nie bardzo wiadomo za co. Wtedy właśnie zacząć powinniśmy gorąco myśleć o sądzie pracy. Po naszej stronie jest prawda i to, że to pracodawca musi udowodnić nam to co nam zarzucił. I to pracodawca, skoro napisał nieprawdę musi pamiętać o swoich wersjach wydarzeń, co bardzo sprzyja “posypaniu się”. Na końcu tunelu widać światełko i wcale nie jest to nadjeżdżający pociąg.

To tyle jeśli chodzi o szybką poranną myśl o wypowiadaniu umów o pracę. Biegnę szkolić:-).

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
5 lat temu

Krótko ale rzeczowo i na temat. Super blog! Polecam!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x