Wpis

Publikacja

Do tej pory wszystko było jasne – wynagrodzenie fachowego pełnomocnika w sprawie z ZUS wynosiło 180 zł. W razie przegranej więc, nawet jeżeli naszą ulubioną instytucję reprezentował radca prawny, koszt procesu nie były jakimś znaczącym problemem. Natomiast jeżeli to my wygraliśmy, musieliśmy się pogodzić z tym, że wynagrodzenie naszego pełnomocnika w zasadzie prawie całe pozostawało po naszej stronie.

Ten stan rzeczy zmienia świeżutka uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2016 r., sygn. akt III UZP 2/16, której nadano moc zasady prawnej, która ma wiązać sądy od dnia jej podjęcia. Zgodnie z nią w sprawach o ustalenie istnienia lub nie istnienia ubezpieczenia społecznego, lub jego zakresu, wynagrodzenie fachowego pełnomocnika ma być ustalane od wartości przedmiotu sporu na zasadach ogólnych dla zwykłych spraw majątkowych.

Przekładając na język ludzki chodzi o wszystkie te sprawy gdzie ZUS stwierdza, że gdzieś pracujemy albo wręcz przeciwnie – nie pracujemy, albo pracujemy za inne pieniądze niż zgłosił nas pracodawca. Problem najbardziej znany młodym mamom, które często padają ofiarą przekonania ZUS, że kobiety w ciąży nikt nie zatrudni. Wartością przedmiotu sporu zaś w takim stanie rzeczy jest nasze wynagrodzenie za okres roku. A to z kolei oznacza, że wynagrodzenie pełnomocnika może urosnąć do kwoty kilku tysięcy złotych.

Jak więc wygramy, zwróci się nam to co wydaliśmy na adwokata:-).

2016-03-22

0 0 votes
Article Rating
Tomasz Tomaszczyk

Tomasz Tomaszczyk

Specjalista prawa pracy
i prawa rodzinnego

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Powiadom znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x